Milí organizátori

Autor: andrej smolka | 23.3.2018 o 11:22 | (upravené 23.3.2018 o 12:45) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  952x

Máme vás radi, 27 je dobrý vek, spĺňa podmienku Franka Zappu: „Neverte nikomu nad 30“ a zároveň história je plná ľudí, ktorí do 27 rokov zmenili svet ( len námatkou Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Jimmi Hendrix, Mozart ...).

Nebojte sa zmeniť svet ( Slovensko ) , teraz je tá správna doba.

Tak ako potrebujeme revolúciu ( zmenu paradigmy ) vo vzdelávaní a školstve, tak potrebujeme revolúciu ( zmenu paradigmy )  aj v spravovaní štátu.

Pri všetkej úcte, to čo ste včera urobili, je ako keby ste zrušili koncert pre minimálne 60 tis.ľudí, kvôli možnému dažďu, pretože dôveryhodný politik vymenoval nových meteorológov, ktorí tvrdia, že tentoraz zaprší, hoci obloha tomu nijako nenasvedčuje. Dokonca ten najdôležitejší nový meteorológ, ktorý predtým riadil poštu a potom nemocnice tvrdí, že to musel zobrať aj keď nechcel, lebo hrozila úradnícka vláda, ale že inak je svojprávny.

A propos úradnícka vláda. Nič lepšie by sa nám nemohlo stať v zmysle zmeny spoločnosti smerom k meritokracii a rázneho odklonu od korupcie a protekcionizmu ako úradnícka vláda. Nezávislí odborníci s osobnou integritou vybratí objektívnym "assessment" procesom, aký používajú nadnárodné firmy. A že by nemusela úradnícka vláda získať podporu v parlamente? No tak by ju menoval prezident a vládla by bez podpory parlamentu. Revolučná doba vyžaduje netradičné riešenia. My totiž nepotrebujeme meniť zákony, tie máme relatívne dobré. My potrebujeme meniť spôsob spravovania štátu a potrebujeme zmeniť ducha spoločnosti.

A propos duch spoločnosti. To vám je veľmi dôležitá vec. Nedá sa nijako zmerať a vyčísliť, ale je dôležitejší ako rast HDP.  Je to podobné ako duch rodiny, duch školy, duch firmy. Znamená to atmosféru a dodržiavanie písaných či nepísaných pravidiel. Súčasný duch spoločnosti je poznačený nedôverou v štát, v jeho zabezpečenie a dodržiavanie spravodlivosti a meritokracie. A to má devastačný vplyv na všetky oblasti nášho života, bez ohľadu na náš vek. V škole, v práci, v zdravotníctve, v medziľudských vzťahoch, na dôchodku. Zoberiem príklad školy. Je na zaplakanie, keď ministerka školstva príde s takou absurdnou myšlienkou, že bola vo Fínsku, naštudovali si dokonale fínsky model a teraz už vedia čo majú robiť. Duch fínskej spoločnosti a jej podmienky sú tak odlišné od slovenskej spoločnosti, že je to až smiešne, že bývalá prognostička môže myslieť niečo také vážne. Ale zato robili sa iné výskumy vo svete na tému faktorov transformácie školstva a čuduj sa svete, najdôležitejším faktorom zmeny ( drive force ) bola osoba riaditeľa školy. Ak sa objektívnym výberovým procesom vybral nový schopný riaditeľ, tak škola zaznamenala už po 6 mesiacoch také zmeny, aké nezaznamenala po 10 rokoch predraženého štátneho programu. Nový riaditeľ má totiž okrem iného schopnosť meniť ducha školy, a to extrémne akceleruje celkovú kvalitatívnu zmenu. Prečo o tom hovorím ? Lebo v školstve je to podobne ako aj v iných zložkách štátu. Najväčšie a najrýchlejšie kvalitatívne zmeny v spoločnosti sa udejú ak budú dosadení na vrcholové posty tí správni ľudia, nezávislí odborníci s osobnou integritou a víziou.

Z vášho postu na FB čítam, že „sú kroky ktoré sa majú diať na ulici, a kroky ktoré sa majú diať v parlamente“ a že budete „pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa nová vláda prihlásila a o ktorých hovorí, že je pripravená ihneď ich realizovať“. Nuž neviem, ktoré kroky očakávate v súčasnom parlamente, ale bez ohľadu na to, sa určite môžu súčasne diať kroky na ulici aj v parlamente, a povedal by som, že tie kroky na ulici môžu byť tými krajšími a vzornejšími tanečnými krokmi, podľa ktorých sa zmenia aj kroky v parlamente, ktorý priznajme si, tancuje príšerne. No a očakávať systémové zmeny a pripravenosť novej vlády ich realizovať , to mi pripomína november 1989, keď učitelia, ktorí na našej škole učili celý život marxizmus-leninizmus a plánovanú ekonomiku, boli zrazu plne pripravení na demokraciu a výuku trhovej ekonomiky.

My dnes prídeme na námestie SNP, lebo ako sa preriekol Gábor Gál na TA3 ( „aj Gorilie protesty boli a prestali“ ) je jasné, čo koalícii najviac vadí, čoho sa najviac boja a jedine na základe čoho konajú proti svojej vôli. Vláda urobila všetky ústupky s jediným cieľom: aby prestali protesty a nastúpila normalizácia existujúcich pomerov. A to je to, čo nechcete ani vy ani my. Ak protesty nebudú, príde sľubovaná stabilita a normalizácia pomerov. Takže dúfam, milí organizátori, že sa z toho poučíte a opäť sa spolu vidíme po Veľkej noci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?